http://sarayannews.persiangig.com/sarayannews_1285933960.gif
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px

سه منبع اصلی درآمد سه قلعه ازبین رفت

سه منبع اصلی درآمد سه قلعه ازبین رفتبحران به وجود آمده در وضعیت معیشتی و بیکاری مردم سه قلعه در حاشیه کویر سونامی بزرگی را در این بخش رقم زده است.

«کریمی» فرماندار سرایان شرایط را این گونه توصیف می کند: از ابتدای سال تا کنون حدود 50 خانوار از بخش سه قلعه مهاجرت و حتی امتیاز های برق خود را واگذار کردند و دیگر امیدی به بازگشت ندارند، مردمی که اقتصادشان وابسته به دامداری و کشاورزی و کوره های آجرپزی است و98 درصد اشتغال آن ها به این 3حوزه پیوند خورده است.

به گفته وی17 سال خشکسالی زیر ساخت های اشتغال در حوزه کشاورزی و دامداری را از بین برده است.«ایران پناه» از کسبه سه قلعه می گوید: رکود در بازار مسکن و هزینه های بالای تولید،کوره های سه قلعه که سهم زیادی در اشتغال و در آمدزایی مردم این بخش داشت را خاموش کرد و بیشتر کارگرانی که در این کوره ها مشغول به کار بودند بیکار شدند و با مشکلات اجتماعی و مسایلی از قبیل مهاجرت مواجه هستند ...


«شریف زاده» از دامداران سه قلعه هم که سال ها است از خشکسالی رنج می کشد به تعداد زیاد واحدهای دامی در این بخش اشاره می کند و می افزاید: اغلب دام ها سبک هستند و حدود دو هزار نفر در این بخش به دامداری مشغولند.

وی با بیان این که کمبود آب جوابگوی نیازهای کشاورزی در منطقه نیست از مسئولان استان می خواهد این بخش را دریابند.

وی می افزاید: امسال هم با کاهش شدید بارندگی، شغل این قشر زحمت کش به مخاطره افتاده است . دام را به بهانه این که مشتی پوست و استخوان است و ارزشی ندارد یا نمی خرند و یا به کمترین قیمت و با شرایط خاص می خرند.

وی می افزاید: در این سال های خشک، سرمایه و هر چه داشتیم را از دست دادیم و اکنون نیز آذوقه گران است و پولی هم نمانده تا برای خرید علوفه اقدام کنیم. برخی از دامداران گوسفندان را رها کردند و تعداد زیادی از دام ها به دلیل سوء تغذیه تلف شدند.

گرانی نهاده ها و گرسنگی دام ها

یکی از عشایر بخش سه قلعه هم که در حال فروش دام هایش است می گوید: در بیابان هیچ علوفه ای نیست و دام هایمان از گرسنگی ضعیف و برخی هم تلف شدند.«رمضانی» می افزاید: اگر حمایت های دولت در یکی دوسال گذشته نبود شاید امروز هیچ دامی در شهرستان پیدا نمی شد.

وی ادامه می دهد: قیمت هر کیلو جو هزار و 200 تومان است، نهاده ها هر روز گران تر می شود در صورتی که قیمت دام و گوشت ثابت است.

وی می افزاید: دامداران دام را بیمه می کنند اما صندوق بیمه زمانی خسارت پرداخت می کند که دام تلف می شود، دام بر اثر خشکسالی دچار افت قیمت می شود و صندوق بیمه باید به کمک عشایر بشتابد.وی ورود سریع دولت، شرکت پشتیبانی امور دام برای خرید دام زنده و مازاد دامداران، خرید تضمینی گوشت دامداران، تأمین علوفه ارزان قیمت برای خروج از بحران و تأمین تسهیلات سرمایه در گردش ارزان قیمت را از راهکار های حمایتی از این قشر دانست.

ثروتی برای غریبه ها

«نجف زاده» از معتمدان بخش سه قلعه هم می گوید: مردم این بخش در حاشیه کویر بیشترین خسارات را در زمینه خشکسالی متحمل شده اند به شکلی که حتی برای پرداخت بدهی های معوقه خود مشکل دارند و با بیکاری و مشکلات مربوطه آن مواجه هستند. به گفته وی در صورتی که دولت به یاری این قشر زحمت کش نشتابد اندک اعتبار و سرمایه دامداران هم از بین خواهد رفت.

وی می افزاید: بخش سه قلعه ظرفیت بالایی در بخش منابع طبیعی دارد اما خاک های صنعتی موجود در این منطقه در اختیار افراد غیر بومی و سرمایه دارانی از دیگر استان ها است وکمترین نفعی برای مردم سه قلعه ندارد .

اضافه برداشت از منابع آبی

بخشدار سه قلعه هم با بیان این که کاهش نزولات جوی و اضافه برداشت از منابع آبی این شهر را با بحران مواجه کرده است می گوید: در شرایط کم آبی و شور شدن آب و خاک کشاورزی، تغییر نوع کشت محصول ضروری به نظر می رسد و توجه بیشتر به تولید محصولاتی با نیاز آبی کم و پربازده را می طلبد که کشت ذرت علوفه ای، زعفران، زیره سبز و استفاده از ارقام اصلاح شده گندم و جو از آن جمله است.مهندس «زمانی» می افزاید: احداث و توسعه باغ های پسته و گسترش کاشت محصولات گلخانه ای و کشت مکانیزه پنبه از اقداماتی است که در شرایط کم آبی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی درباره وضعیت دامداری سه قلعه اضافه می کند: 80درصد نسل دام این شهرستان بر اثر تداوم خشکسالی ها از بین رفته ودلیل آن نبود مرتع برای تعلیف دام ها است زیرا براثر کم آبی پوشش گیاهی از بین رفته است.

به گفته وی پائین آمدن سطح آب های زیر زمینی کشاورزی باعث کمبود آب شده است که گذر از این بحران تنها در سایه مدیریت جهادی و عزم ملی تمام مردم و مسئولان محقق می شود.

وی ادامه می دهد: آموزش، ترویج و فرهنگ سازی برای استفاده از روش های نوین آبیاری ، آموزش روش های افزایش ظرفیت نگهداری آب در خاک و آموزش بهبود مدیریت تغذیه گیاه برای دستیابی به عملکرد بیشتر نقش مهمی در توانمند سازی بهره برداران در زمینه بهبود مدیریت و ارتقاء مصرف آب در مزارع و باغ ها دارد. به علاوه دادن تسهیلات به کشاورزان مشکلات آنان را به حداقل می رساند اما به صورت کامل رفع نخواهد کرد.

زندگی اسف بار عشایر

وی با اشاره به حوزه عشایری این بخش می گوید: تداوم خشکسالی و کاهش نزولات آسمانی، سبب شده عشایر این منطقه زندگی اسف باری داشته باشند زیرا درآمد عشایری که در بیابان ها به سر می برند به دلیل از بین رفتن دام ها به حداقل رسیده است.

وی می افزاید: دامدار به علت قهر طبیعت درآمد که ندارد جای خود، در کنار آن هزینه های نگهداری و تامین آذوقه دام هایش چند برابر شده و مجبور به مهاجرت به شهرها و ودر نتیجه تخلیه روستاهاست.

وی با بیان این که بیکاری، کمبود درآمد، نبود امکانات تفریحی و ... در دفع جوانان از این شهر و روستاهای اطراف تاثیرگذار است، درک نسل جوان و سوق دادن تسهیلات و امکانات برای انتظارات این نسل، ایجاد اشتغال از طریق کارهای جنبی غیرکشاورزی، ارائه تسهیلات آموزشی، کاستن از جاذبه مشاغل کاذب شهری، ایجاد محدودیت هایی در جوامع شهری برای اسکان افراد در حاشیه شهرها و ایجاد نهادی برای سازمان دهی جریان های مهاجرت را از جمله راهکارهای جلوگیری از مهاجرت بی رویه در این بخش عنوان می کند.

به گفته وی قابلیت های مهم شهر سه قلعه در حوزه گردشگری هم مغفول مانده است در حالی که کویر سه قلعه (بهشت منجمان) یکی از فرصت های مناسب گردشگری و همچنین فرصت مناسبی برای اشتغال جوانان در سرایان است که نگاه ویژه مسئولان استان و شهرستان را می طلبد.

منبع: روزنامه خراسانبرچسب ها : منبع: روزنامه خراسان , سرایان , سه قلعه , منابع آبی , شهر سه قلعه , بخش سه قلعه , سه منبع اصلی درآمد سه قلعه ازبین رفت ,
دسته بندی : اخبار اجتماعی ,
» کمک 60 میلیون ریالی به موسسه‌های قرآنی سرایان ( شنبه 10 مرداد 1394 )
» سرایان 20 روز دیگر به شهر بدون چاله تبدیل می شود ( شنبه 10 مرداد 1394 )
» پارسال وبا در استان مشاهده نشد ( یکشنبه 27 اردیبهشت 1394 )
» مددجویان امداد سرایان 42 تخته فرش بافتند ( یکشنبه 27 اردیبهشت 1394 )
» زیبای بی نام و نشان سرایان ( یکشنبه 16 فروردین 1394 )
» موتورسواران 5 استان در سرایان رقابت می کنند ( یکشنبه 16 فروردین 1394 )
» زندگی10هزارنفردربافت فرسوده سرایان ( یکشنبه 17 اسفند 1393 )
» حمایت از 500معلول در آیسک ( یکشنبه 17 اسفند 1393 )
» طرح «دادرس» در سرایان اجرا می شود ( چهارشنبه 13 اسفند 1393 )
» پزشک خانواده هفته ای یکبار به «چرمه» می رود ( سه شنبه 12 اسفند 1393 )
» مسئول ستاد نمازجمعه: امام جمعه سرایان از فعال ترین ائمه جمعه استان است ( سه شنبه 12 اسفند 1393 )
» مزایای بهسازی جاده سرایان- کاخک ( دوشنبه 11 اسفند 1393 )
» زنان روستاهای سرایان پیشگام در ایجاد مشاغل خانگی ( دوشنبه 11 اسفند 1393 )
» تیر های برق در سرایان پس از پرداخت هزینه جابجا می شود ( یکشنبه 10 اسفند 1393 )
» همیاری اهالی سراب برای رفع مشکل قطعی آب ( یکشنبه 10 اسفند 1393 )
ویدئو
اوقات شرعی
count 88x31px

آمار سایت

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

نظرسنجی

به نظر شما شهرداری سرایان کدامیک از موارد زیر را باید در اولویت قرار دهد؟


تبلیغات

تبلیغات شما در این جا
تبلیغات هزینه نیست...
برای درج تبلیغ در قسمت تماس با ما مطرح فرمایید.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic