http://sarayannews.persiangig.com/sarayannews_1285933960.gif
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px

زیبای بی نام و نشان سرایان

زیبای بی نام و نشان سرایاناز 30هزار متر فرش تولیدی دست بافت استان 25 هزار متر آن در سرایان تولید می شود اما نامی از فرش سرایان در هیچ جای ایران و دنیا نیست و فرش تولیدی این شهرستان به نام استان های دیگر مانند فارس و اصفهان صادر می شود.

یکی از بافندگان و تولیدکنندگان عمده فرش در سرایان با بیان این مطلب می گوید: هنوز یاد و خاطره فرش های دست بافت گل صولتی، گل جوشقانی، تک گل و خود رنگ این شهرستان در اذهان مانده است و حتی تعداد زیادی از تاجران عمده و بزرگ فرش خراسان سرایانی بوده اند.

وی به تولید بالای فرش در سرایان اشاره می کند و می افزاید: در چند سال اخیر بافت فرش با توجه به خشک سالی ها و افت منابع آبی و همچنین سنخیتی که با دستان هنرمند بافندگان سرایانی و خوش سابقه در بافت فرش و فرش خوش نام این منطقه دارد افزایش یافته است.


وی با بیان این که برند خاصی برای فرش سرایان نداریم ادامه می دهد: در حال حاضر بیشتر تاجران و متولیان فرش این شهرستان غیر بومی بوده به همین دلیل بافندگان فرش با مشکل مواجه هستند. به گفته وی این موضوع بیکاری بافندگان فرش سرایان را در پی دارد و فردی برای خرید فرش مراجعه نمی کند. علاوه بر این چون بیشتر طرح ها و نقشه فرش های بافته شده قدیمی و بازار پسند نیست، قابل فروش نیست.

«حسینی» که چند سال است که درگیر تولید و فروش فرش دست بافت است می افزاید: متاسفانه مشکلی که در سرایان وجود دارد این است که شرکت های فرش سرمایه لازم برای زیر پوشش قرار دادن بافندگان را ندارند.

وی وجود کارفرمای بومی را برای بافندگان سرایانی ضروری می داند و بر ضرورت مدیریت صحیح در زمینه بافت فرش و بافندگان تاکید می کند و می گوید: توانمندی بافندگان سرایانی در زمینه فرش به عنوان یک قابلیت برای اشتغال مورد غفلت و کم توجهی قرار گرفته است به طوری که حاصل دسترنج دستان هنرمند بانوان سرایانی به جیب دلالان و تاجران روانه شده است.

به گفته وی با توجه به تداوم خشکسالی که به عنوان یک تهدید در این شهرستان خودنمایی می کند در روستاها می توان هر منزل را به یک کارگاه قالی بافی تبدیل کرد تا تمام اعضا با اشتیاق لازم و حداقل سرمایه و با انگیزه کافی مشغول تولید شوند. این در صورتی است که باید مدیریت باشد و بازار فروش و تامین مود اولیه هم برای آن ها مهیا شود.

وی اضافه می کند: کارفرمای بافندگان با ید در منطقه دفتر و مدیریت متمرکز داشته باشد تا بتواند تمام امور مربوط به بافندگان و تولید فرش را مدیریت کند. وی با اشاره به تلاش تاجران غیر بومی برای ترغیب بافندگان فرش سرایان می افزاید: این بی انصافی است که بگوییم تاجران غیر بومی بازار فرش سرایان را تصاحب کردند بلکه باید گفت که این افراد از غفلت متولیان فرش این شهرستان بهره گرفته و بازار فرش را به نفع خود در دست گرفتند.

یکی از مدیران عامل شرکت تعاونی فرش سرایان هم از صدور پروانه برای گروهی از ناظران فرش منطقه که هیچ نوع فعالیتی بر روی تهیه مواد اولیه، طرح و نقشه فرش ندارند و فقط نظارت بر بافت را انجام می دهند خبر می دهد و می گوید: این افراد هیچ سودی برای بافندگان سرایان ندارند و فقط نقش واسطه ای دارند.

«صادق زاده» با اشاره به در دست طراحی بودن برند فرش سرایان می افزاید: تاکنون برای طراحی این برند حدود 33 میلیون تومان هزینه شده است تا فرش تولیدی سرایان در بازار جا باز کند که این اقدام هم نیازمند پشتیبانی مسئولان است.

وی به تولید زیاد گبه در سرایان اشاره می کند و ادامه می دهد: باید زمینه ای فراهم شود که این فرش به نام سرایان صادر شود.

رئیس اداره صنعت، معدن وتجارت سرایان هم می گوید: آمار بافندگان این شهرستان نسبت به دیگر شهرستان های استان بیشتر است به طوری که حدود 800 بافنده عضو اتحادیه فرش استان هستند.

«رجبی» از برگزاری دوره های آموزشی برای بافندگان با همکاری فنی و حرفه ای خبر می دهد و می افزاید: توانمندی خوبی در زمینه بافت فرش در سرایان وجود دارد که با مدیریت مطلوب می توان از این ظرفیت ارزشمند برای ایجاد اشتغال بهره برد.

منبع: روزنامه خراسانبرچسب ها : سرایان , خراسان جنوبی , زیبای بی نام و نشان سرایان , قالی , فرش بافی ,
» کمک 60 میلیون ریالی به موسسه‌های قرآنی سرایان ( شنبه 10 مرداد 1394 )
» سرایان 20 روز دیگر به شهر بدون چاله تبدیل می شود ( شنبه 10 مرداد 1394 )
» پارسال وبا در استان مشاهده نشد ( یکشنبه 27 اردیبهشت 1394 )
» مددجویان امداد سرایان 42 تخته فرش بافتند ( یکشنبه 27 اردیبهشت 1394 )
» زیبای بی نام و نشان سرایان ( یکشنبه 16 فروردین 1394 )
» موتورسواران 5 استان در سرایان رقابت می کنند ( یکشنبه 16 فروردین 1394 )
» زندگی10هزارنفردربافت فرسوده سرایان ( یکشنبه 17 اسفند 1393 )
» حمایت از 500معلول در آیسک ( یکشنبه 17 اسفند 1393 )
» طرح «دادرس» در سرایان اجرا می شود ( چهارشنبه 13 اسفند 1393 )
» پزشک خانواده هفته ای یکبار به «چرمه» می رود ( سه شنبه 12 اسفند 1393 )
» مسئول ستاد نمازجمعه: امام جمعه سرایان از فعال ترین ائمه جمعه استان است ( سه شنبه 12 اسفند 1393 )
» مزایای بهسازی جاده سرایان- کاخک ( دوشنبه 11 اسفند 1393 )
» زنان روستاهای سرایان پیشگام در ایجاد مشاغل خانگی ( دوشنبه 11 اسفند 1393 )
» تیر های برق در سرایان پس از پرداخت هزینه جابجا می شود ( یکشنبه 10 اسفند 1393 )
» همیاری اهالی سراب برای رفع مشکل قطعی آب ( یکشنبه 10 اسفند 1393 )
ویدئو
اوقات شرعی
count 88x31px

آمار سایت

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

نظرسنجی

به نظر شما شهرداری سرایان کدامیک از موارد زیر را باید در اولویت قرار دهد؟


تبلیغات

تبلیغات شما در این جا
تبلیغات هزینه نیست...
برای درج تبلیغ در قسمت تماس با ما مطرح فرمایید.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات